Co to jest rattan i jak go wykorzystać?
Rattan bardzo często jest mylony z wikliną czy nawet bambusem. Niektórym jest naprawdę ciężko odróżnić go od plecionek. Dziś postaramy się omówić ten surowiec i wytłumaczyć czym jest rattan, jak wygląda, a także zaprezentować jego zalety, których niewątpliwie nie brakuje. Zapraszamy do lektury!
Co to właściwie jest rattan?
Popularny rattan to nic innego jak materiał naturalny pozyskiwany z palmy rotangowej. Ta pnąca roślina, której nie spotkamy w naszym kraju, nazywana również trzciną indyjską lub hiszpańską. Palma rotangowi porasta tereny Azji Południowo-Wschodniej, a więc można ją spotkać przede wszystkim w Indiach i na Cejlonie. Jak zatem wygląda rattan? Żywa roślina, o której mówimy, czyli rattan, ma postać silnego pnącza o długich pędach i pierzastych liściach. Obrobiony rattan staje się bardzo elastyczny i pozwala się kształtować z dużą dowolnością, co jest jego niewątpliwą zaletą.
Jakie są rodzaje rattanu?
Rattan, który spotykamy w sklepach, dostępny jest w różnych rodzajach. Z powodzeniem natrafimy na rattan naturalny, który pozyskiwany z palmy rotangowej, przez co służy głównie do wyplatania mebli. Jednak popularny jest również rattan florystyczny, który występuje w formie patyczków, kul i ramek pełniących funkcję stelaży pod kompozycje kwiatowe. Dekoracyjny rattan to też różnego rodzaju siatki i maty, które znajdziemy dostępne w sklepach. Inny rodzaj rattanu, rattan syntetyczny, czyli tak zwany techno rattan, powstaje wyniku pewnego procesu, jakim jest oplatanie aluminiowego lub stalowego szkieletu żywicą syntetyczną. Ten rodzaj rattanu bywa też nazywany ekorattanem. Tworzy się z niego meble, kosze oraz maty. Ponadto sztuczny rattan w rolce może być wykorzystany do tworzenia osłon na balkonie lub w ogrodzie. W sklepach znajdziemy także technorattan z polipropylenu. Możemy go nazwać imitacją imitacji, czyli wytworem udającym technorattanową plecionkę. W tym przypadku produkcja tej imitacji rattanu polega na odlewaniu włókien w formie. Wykonane w ten sposób meble są jednolite kolorystycznie, przez co nie posiadają cieniowania, a w dotyku są znacznie twardsze od tych z rattanu, który został omówiony wcześniej.
Jakie jest przeznaczenie rattanu? Gdzie go możemy wykorzystać?
Rattan staje się elastyczny pod wpływem wody czy pary wodnej, dzięki czemu z łatwością możemy go zaplatać. Z rattanu powstają meble, kosze, kufry, ozdoby, czy dekoracje florystyczne. Ponadto rattan ma wiele zalet, które doceniane są na całym świecie. Rattan jest zarówno ładny, jak i praktyczny. Jego zalety są szerokie i należą do nich takie aspekty jak: plastyczność, atrakcyjny wygląd, lekkość, stabilność. Jednak nie ma produktów idealnych i decydując się na rattan oraz produkty z niego wykonane, musimy liczyć się z wadami, takimi jak konieczność konserwacji rattanu, brak odporności na wilgoć, wrażliwość na temperatury (niskie jak i wysokie) oraz wrażliwość na promienie słoneczne.
Gdzie sprawdzi się rattan?
Jeśli decydujemy się na naturalny rattan, musimy dokładnie przemyśleć jego zastosowanie. Pamiętajmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie mebli z rattanu pod zadaszonym tarasem, przez co meble nie mają kontaktu ani z podłożem, ani nie zostaną zniszczone przez deszcz czy promieni słoneczne. Oczywiście meble mogą stać bezpośrednio w ogrodzie, ale warto by wybrać dla nich miejsce odpowiednio zacienione i pamiętać o tym, by chronić je przed deszczem, a także schować na okres jesienno-zimowy. Ponadto rattan to nie tylko meble, o czym wspomnieliśmy. Z powodzeniem możemy zdecydować się na tego typu dekoracje, czyli an przykład balkonowe doniczki wykonane z rattanu. Sztuczny rattan świetnie sprawdzi się także jako osłona przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Ponadto rattan możemy stosować także w naszych wnętrzach. Bardzo popularne są rattanowe krzesła, fotele czy stoliki, ale świetne będzie prezentowała się także rattanowa szafa czy komoda, a nawet gustowna półka. Ponadto, co ciekawe, rattan możemy również pomalować zwykłą farbą do drewna.