Etapy budowy domu, czyli co należy wykonać krok po kroku, jeśli zamierzamy postawić dom

Jeśli zależy nam na tym, by budowa domu przebiegała sprawnie i zwracamy również uwagę na poniesione podczas tego przedsięwzięcia koszty, warto odpowiednio wcześnie zaplanować całą budowę oraz dokładnie rozpisać jej etapy. Jednak nie jest to zadanie łatwe, dlatego też przygotowaliśmy przykładowy harmonogram prac, który również omawiamy. Dzięki takim wskazówkom, z pewnością organizacja prac, związanych z budową domu, będzie przebiegała o wiele sprawniej. Zachęcamy do lektury!

Budowanie domu krok po kroku

Budowanie domu nie należy do najłatwiejszych zadań i wymaga doskonałej organizacji i skupienia podczas pracy – nawet dla osób, które zajmują się tym niemal  każdego dnia od wielu lat. Podobne dylematy i problemy, związane z podejmowaniem decyzji, towarzysza inwestorom. Sam wybór działki oraz projektu domu to naprawdę trudne zadanie. Jednak jeśli ten etap macie już za sobą i wszystkie formalności budowlane zostały dopilnowane i dopięte na ostatni guzik, pora zająć się budową domu. W poprzednim etapie znaczenie miało osobiste zainteresowanie tematem, czyli praktycznie wszystkie decyzje podejmowaliśmy samodzielnie. Od tego etapu sprawa wygląda inaczej. Bardzo wiele zależy już od osób, które będą pracowały przy budowie naszego domu, a także od tego, na co zupełnie nikt nie ma wpływu – chociażby od pogody i innych czynników, takich na przykład jak awarie.

Harmonogram prac budowlanych domu jednorodzinnego

Wyobraźcie sobie niesamowity spektakl teatralny bez próby generalnej – tak właśnie możemy określić budowę domu. Działania rozpoczynamy od razu, bez żadnego testowania i tutaj nie ma czasu na błędy, dlatego warto skorzystać z pomocnych rad doświadczonych osób, które odegrały już główną rolę i mogą podzielić się wskazówkami.

Poniżej przedstawimy harmonogram prac, związanych z budową domu:

  • Pozwolenie na budowę

Na tym etapie zamawiamy projekt lub adaptujemy gotowy. Konieczne będzie zebranie potrzebnej dokumentacji i uzyskanie pozwolenia na rozpoczęcie prac. Powinniśmy zadbać o podpisanie wszystkich niezbędnych umów o przyłączenie, podpisanie umowy o dostawę przyłączy i geodezyjną inwentaryzację powykonawczą. Jeśli te kwestie mamy dopilnowane, możemy zgłaszać rozpoczęcie robót budowlanych.

  • Stan zero

Stan zero oznacza ogrodzenie placu budowy wytyczenie budynku an działce, budowa piwnicy (jeśli planujemy) i fundamentów, izolacja podziemnej części, rozprowadzenie kanalizacji, ułożenie podkładu betonowego.

  • Stan surowy otwarty

Na tym etapie murujemy ściany i kominy, wykonujemy stropy i schody żelbetonowe, robimy więźbę i nakrywamy dach, a także montujemy rynny.

  • Instalacje i suche tynki

Skoro nasz dom nabrał już kształtu, możemy rozpocząć wykonywanie instalacji wewnętrznych, ale jeszcze w żadnym wypadku na tym etapie nie montujemy urządzeń. To także czas na wykonanie tynków, uporządkowanie terenu budowy, stawianie ogrodzenia i zabezpieczenie finalnie domu przed zimą. Należy pamiętać by zasłonić otwory okienne i drzwi oraz opróżnić instalacją z wody).

  • Prace wykończeniowe i montażowe

Na tym etapie możemy montować już oka, drzwi, bramy, a także wykończyć elewację, zamontować urządzenia grzewcze i zając się wracamy związanymi z wykończeniem wnętrz – posadzek i zadbać o tak zwany biały montaż (czyli wykończenie łazienki i podłączenie urządzeń sanitarnych), wykończenie kuchni, poddasza, wstawienie drzwi wewnętrznych i malowanie. Wtedy też czeka nas powykonawcza inwentaryzacja geodezyjna.

  • Zakończenie budowy

To etap, na który czekamy od chwili wyboru projektu domu. Konieczne będzie zawiadomienie o zakończeniu budowy lub uzyskanie pozwolenia na użytkowanie domu (jeśli zamierzamy zamieszkać w domu, który nie do końca został ukończony). Konieczne jest także złożenie wniosku o nadanie numeru porządkowego, zameldowanie i w końcu – zamieszkanie! Oczywiście pomijamy wybór mebli i wszystkich dodatków, bo o tej, najprzyjemniejszej części, nie trzeba nikomu przypominać.

Podsumowanie Budowa domu  to trudny i skomplikowany proces, który wymaga od nas dużego zaangażowania. Warto sporządzić sobie więc dokładny plan i pilnować wszystkich etapów, by niczego nie pominąć. Oczywiście firma budowlana, która zajmuje się stawianiem domu, powinna dbać o każdy detal, jednak zawsze warto trzymać rękę na pulsie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Porządek w szafie, czyli jak zapanować nad ubraniami
Next post Jak urządzić mieszkanie w stylu loft?